مقاله بررسي کمي و کيفي ترکيبات بيواکتيو اسانس گياه دارويي بومادران هزار برگ رشد کرده در دره شهر ايلام به کمک تکنيک GC-MS

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله بررسي کمي و کيفي ترکيبات بيواکتيو اسانس گياه دارويي بومادران هزار برگ رشد کرده در دره شهر ايلام به کمک تکنيک GC-MS :


محل انتشار: اولین همایش ملی گیاهان دارویی و کشاورزی پایدار
تعداد صفحات:10
نویسنده(ها):
نورخدا یوسف زاده – کارشناس ارشد شیمی آلی, مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دره شهر و دبیر شیمی
محمدهادی مشکوه السادات – دکترای شیمی آلی, فرآورده های طبیعی, اسانس آلکالویید ها, دانشگاه صنعتی قم, استادیار دانشگاه

چکیده:
این گیاه متعلق به خانواده آستراسه (Asteraceae) و از جنس آچیلیا (Achillea) با نام علمی بودمادران هزار برگ (Achillea millefolium L.) می باشد و برای معالجه زخم ها, التهابات, سردرد, سو هاضمه و گرفتگی های عضلانی به کار می رود. همچنین دارای خواص ضد میکروبی ضد سرطان و آنتی اکسیدانت است. در این تحقیق اسانس از قسمت های هوایی گیاه (ساقه, برگ و گل) به روش تقطیر با آب توسط دستگاه گلونجر استخراج شد. بعد از استخراج اسانس ترکیبات شیمیایی تشکیل دهنده آن, به کمک تکنیک کروماتوگرافی گازی متصل به طیف سنج جرمی (GC/MS) شناسایی شدند. حدود 41 ترکیب شناسایی شد که 97/66 درصد از کل اسانس را در بر داشت. بازده اسانس نسبت به وزن خشک گیاه 0/56 درصد به دست آمد. ترکیبیات اصلی تشکیل دهنده اسانس شامل موارد زیر بود: دی هیدروکاروئول (34/97%), آمیلالون (16/65%) 1 و 8 سینئول (14/94%) یونیل استات (6/08%), کریسنتیل استات سیس (5/24%) کامفن (4/21%), پارا سیمن (3/29%) و آلفا پینن (3/24%) در این میان مونوترین های اکسیژن دار بالاترین درصد اسانس را به خود اختصاص دادند. از آنجا که نوع و درصد ترکیبات اسانس گیاهان هر منطقه با مناطق دیگر متفاوت است لذا هدف از این تحقیق استخراج و شناسایی ترکیبات اسانس گونه مربوطه جهت کاربرد های دارویی از آنها بوده است.

لینک کمکی